Vücudunuz karmaşık bir organizmadır. Organların, enzimlerin, vitaminlerin ve hormonların etkileşimi ve ilişkisine dayanmaktadır. Ne zaman yüksek dozlarda besin takviyesi alsanız, diğerlerinin dengesini etkilersiniz.
Mesela, çinko takviyesi aldığınızda, vücudunuzdaki bakır dengesine dikkat etmelisiniz. Bu iki besin öğesi birbiriyle denge içerisindedir. Bu da dengeyi yitirdiğinizde, ya çinko ya da bakır toksisitesine maruz kalacağınız anlamına gelmektedir. Aynısı K ve D vitaminleri için de geçerlidir. Bu ikisi arasındaki oran bozulduğunda, karsiyovasküler hastalık (CVD), felç ve kalp krizi riskiniz artabilir.
Ancak, vitamin takviyeleri, dengesizliğe neden olan tek şey değildir. Son araştırmalarda, kolestrol seviyesini düşürmek ve 2. Tip diyabeti tedavi etmek amacıyla kullanılan ilaçlar ile K vitamininin gıdalarından alınmasının engellenmesi arasında bir bağlantı bulmuşlardır.
K vitamini, bir deneyin parçası olarak 1929 yılında keşfedildi ve kan pıhtılaşması veya kan pıhtıları ile bağlantısı bulundu. Vitaminin iki ana yapısı vardır. Filokinon (K1) yeşil yapraklı bitkilerde bulunur; menakinon ise (K2) hayvan etlerinde ve fermente gıdalarda bulunur. Buna ek olarak vücudunuz bağırsağınızda K2’yi sentezleyebilir.
Hem K1 hem de K2 vitaminlerinin vücudunuzda önemli işlevleri vardır. K1, kan pıhtılaşmasında ayrılmaz bir unsurdur; K2 ise vücudunuzda kalsiyumun birikimini düzenleyen proteinleri faaliyete geçirir.

K2 vitamininin onemli etkilerinden biri kalsiyumla olan etkileşimi ile alakalıdır. Kalsiyumun vücudunuz tarafından nerede ve nasıl depolandığı ve kullanıldığı hususları diş sağlığınızı, kemik sağlığınızı, kardiyovasküler sisteminizi ve böbrek sağlığınızı direk olarak etkiler. Bu vücut sistemlerinin her biri doğru kalsiyum dengesine bağlıdır.
Vücudunuz K2 vitamini için sınırlı depolama kapasitesine sahiptir; ancak vitamini geri dönüştürebilir. Böylelikle, pek çok kez kullanılabilir. Vitaminin işlevleri hayati öneme sahiptir ve tüm yaşamınız boyunca gereklidir.
K2 vitamini protein modülasyonu yoluyla atardamara ilişkin kireçlenmeyi düzenler. Çalışmaların birinde, en yüksek K2 vitaminine sahip olanlar, yedi ile on yıllık bir sürede, atardamarlarında %52 oranında daha az kireçlenme ve %57 oranında daha az kalp krizinden ölüm ile karşılaşmışlardır.

D Vitamini ve K2 Vitamini İhtiyaç Dengesi

D vitamini, aşağıdaki hususlar dahil olmak üzere onlarca koşulda önemli rol oynamaktadır:

 • Göz sağlığı
 • Makula dejenerasyonu önleme
 • Göz kuruluğunu önleme
 • Bağışıklık sistemi sağlığı
 • Bağırsak hastalıklarını önleme
 • Romatizma etkisini azaltma
 • Multiple skleroz etkisini azaltma
 • Deri veremi etkisini azaltma
 • HIV/AIDS ile mücadele
 • Depresyonu azaltma
 • Çocuk astımı potansiyelini azaltma
 • Belirli kanser risklerini azaltma
 • Yaşlanma belirtilerini azaltma
 • Bunamayı önleme
 • Kalp hastalıklarını önleme

D vitamini eksikliği, tüm kalp hastalıkları riskinizi arttıracak pek çok faklı sağlık durumuna sebep olabilir. Bu durumlar, yüksek kan basıncını, 2. Tip diyabeti, damar tıkanıklığını ve vücudunuzda iltihap artışını içermektedir.

D vitamini kalsiyumu almanıza yardım ederken, K2 vitamini de uygun yerlerde kalsiyum depolamanız için vücudunuzu yönlendirir. Başka bir deyişle, vücudunuza kalsiyumu organlarınızda, damarlarınızda, kaslarınızda veya yumuşak dokularınızda değil de kemiklerinizde ve dişlerinizde depolamasını söyleyen unsur K2 vitaminidir.

Uygun bir benzetme yapılacak olursa, D vitamini kalsiyum girişine izin veren bir bekçidir. K2 vitamini de kalsiyuma nereye gitmesi gerektiğiniz söyleyen bir trafik memurudur. D vitamini ve kalsiyum ile, trafiğiniz normal olacak, ancak K2 vitamini olmadan, bir trafik sıkışıklığına ve kesinlikle damarlarınızda depolanmasını istemeyeceğiniz kalsiyuma sahip olacaksınız.

D vitamini, magnezyum, fosfor ve kalsiyum ile birlikte çalışan K2 vitamini, güçlü kemikler geliştirmekte vücudunuza yardımcı olur ve kemik erimesi riskinizi azaltabilir.

K2 vitamini olmadan vücudunuzun sorunlu kemik üreteceği, kemik dayanıklılığının azalacağı ve kemik mineralizasyonu kırılmaları riskinin artacağı anlamına gelmektedir.

K2 vitamini diş sağlığınız ve kanseri önleme için de önemlidir.

K2 vitamini dişlerinizin sağlığında ve kanseri önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Kemikleriniz gibi dişleriniz de, yapısını ve sertliğini etkileyen kalsiyumun depolarıdır. Kalsiyumun dişlerinizde depolanma şekli ya dişlerinizin sertliği arttıracak ya da onları daha hassas hale getirecektir.
Sevgi ve Sağlıkla Kalın,

Sencer Bulut
International Sports Nutritonist & Health Coach