1-Katı ve Moda olan diyetler hızlı sonuç verir! YANLIŞ

Sağlıklı kilo vermek (yağ vermek) zamana/modaya göre değişen bir sistem değildir. Günlük almanız gereken kalori miktarının kontrollü bir biçimde altına düşerseniz kilo vermeye başlarsınız. Günümüzde moda olmuş tek düze – katı diyetler tartıda işe yarıyormuş gibi gözükse de sağlıklı değildir. Tartı hiçbir zaman tek başına belirleyici olamaz! Kaç kilo verdiğiniz ne kadar önemli ise ne verdiğiniz de o kadar önemlidir. Protein diyeti, Süt diyeti, Elma diyeti gibi tek düze palavralar sadece vücudunuza zarar verir!

2-Diyet yaparken yağdan uzak durmalıyım, diyet ürünler tüketmeliyim! YANLIŞ

Diyet yaparken en çok dikkat etmeniz gereken gıda karbonhidratlardır. Karbonhidrat tüketimi o kadar önemlidir ki protein ve yağın nasıl ve ne şekilde kullanılacağına/depolanacağına karar verir. Kan şekerindeki ani oynamalar diyetinizdeki verimliliği hemen düşürür ve/veya yok eder! Diyet yaparken Karbonhidrat alımını minimuma düşürmeli ve aldığınız karbonhidratların glisemik indeksi düşük gıdalar olduğunu dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak diyet yaparken diyet ürünler tüketmeyiniz bu ürünler işlenmiş ve sağlığınıza zararlı ürünlerdir. Oradan alacağınız 5-10 gram yağ ile diyetiniz bozulmaz, fakat yiyeceğiniz 5-10 gram GI’i yüksek karbonhidrat diyetinizi bozar! Dolayısı ile asıl düşman yağ değil karbonhidratlardır!

3- Kilo vermek için spor yapmalıyım! YANLIŞ

Sağlık bir yaşam için spor yapmanız gerekir. Kilo vermek için değil. Spor yaparak kilo veremezsiniz! Ne kadar yersem akşam spora giderim mantığı tamamen yanlış olup ne yazık ki hala gündemdedir. Metabolizmanızı sağlıklı bir biçimde hızlandırmak için spor gereklidir. Fakat saatlerce yapılan koşu/bisiklet gibi kardiyovasküler antrenmanlar eklemlerinize zarar vereceği gibi kilonuza ve yaşınıza bağlı olarak kalbinizi de yorabilir. Diyet yaparken kişinin yapacağı spor yaşına, vücut tipine ve sağlık durumuna göre dizayn edilmeli yapılan diyete destek amacı ile yapıldığı bilinmelidir. Aksi halde spor yaparken geçirilen kalp krizlerinin sayısı artacak ve/veya bilinçsizce yapılan hoplamalı zıplamalı grup derslerinin dizlerinize pek de fayda sağlamadığını göreceksiniz.

4-Diyet yaparken istediğim kadar meyve tüketebilirim! YANLIŞ

Diyet yaparken en çok tüketmeniz gereken gıdaların başında birinci olarak SEBZELER ve ikinci olarak MEYVELER gelir. Şunu çok iyi bilmeniz gerekir ki her gün SEBZE ve MEYVE tüketmeden sağlıklı olamazsınız. Diyet yaparken meyve tüketimi belirli ölçüde kabul edilebilir. Burada önemli olan kararında tüketmektir. Aksi halde gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalacak ve vücudunuz bu diyet döneminde zarar görecektir. Diyet yaparken mutlaka ekşi yeşil elma ve içi kırmızı greyfurt tüketmek (günde 1 taneyi geçmemek şartı ile) diyeti bozmanın aksine içerdiklerinden ötürü diyetinize fayda bile sağlayabilir. Burada diğer bir konu Meyveler Yenmelidir! Suyu Sıkılıp İçilmemelidir! Lifinden ayrılan Meyve Şekeri işte o zaman sizin için faydasını büyük ölçüde yitirmiştir. Her gün mutlaka sebze tüketin! Diyet yapsanız da yapmasanız da!

5- Belimi inceltmek göbeğimi eritmek için karın antrenmanı yapmalıyım! YANLIŞ

Birincisi bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur! Vücut tipine göre nereye depolamak isterse oraya depolar ve nereden yakmak isterse oradan yakmaya başlar! Mide bölgesindeki kaslar diğer her bölgedeki kas grupları gibi, sağlıklı olmak için çalıştırılmalıdır! Mide antrenmanı yapmak o bölgedeki yağların yanmasına zerre fayda sağlamaz. Bu antrenmanların şiddetini bilinçsizce arttırırsanız size bel vb sakatlıkları beraberinde getirir. Her bölgedeki kas grupları gibi/kadar mide bölgesi de çalıştırılmalı ve buradaki yağların erimesinin/belin incelmesinin doğru ve dengeli bir diyet programı ile mümkün olacağını bilmelisiniz!

Daha bilinçli beslenmeniz ve spor yapmanız dileği ile…

Sencer Bulut
International Sport Nutritionist & Health Coach