Çok bilinmemesiyle birlikte leptin vücutta oldukça önemli bir hormondur. Yağ hücrelerimiz tarafından salgılanır. Yağ hücreleri büyüdükçe salgıladıkları leptin artar.

Daha fazla yağ = daha fazla leptin.

Leptinin beyine, vücutta ne miktarda yağ depolandığını bildiren sinyaller gönderdiği tahmin edilmektedir.

Yemek yeriz -> Vücutta yağ depolanır -> Leptin artar -> Beyin leptini “görür” ve yemeyi durdurmamızı sağlar.

Bu temel olumsuz geribildirim döngüsüdür, üretim (leptin) girdiyi (yemek) azaltır. Bu da, beynin vücut yağ seviyesini nasıl uzun süre dar bir aralıkta tuttuğu tahmin edilen durumdur.

Bugünkü obezite problemi leptinin çalışmamasıdır. Leptin direnci burada insulin direnci gibi başımıza bela olmaktadır.

Obez insanlarda yüksek miktarda leptin bulunur, ancak bu beyine ulaşmaz ve bu nedenle yağ hücrelerinin yeterli enerjiyi depoladıkları ve kişinin yemek yemeyi durdurması gerektiği sinyalleri gönderilmez.

Bunun ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? O sinyaller gelmediği için sürekli acıktığınızın ve sürekli yemek yediğinizin farkında mısınız?

İnsülin – Yağ Depolanmasını Sağlar, Leptini Engeller!

Muhtemelen daha önce insülini duymuşsunuzdur.

Karbonhidrat(özellikle şeker) içeren bir yiyecek yedikten sonra pankreas tarafından salgılanan hormondur.

İnsülinin diğer işlevlerinden biri de vücudun glükozdan yağ sentezlemesini sağlamak ve sonra bu yağ hücrelerine tutabildikleri kadar yağ tutup depolamalarını bildirmektir.

Diyabet hastalarının insülin iğnesi vurulmaya başladıktan sonra kilo almaya başlamalarının başlıca sebeplerinden biri budur.

Yağ depolanmasını yönlendirmesinin yanı sıra, insulin beyine leptin sinyallerinin iletilmesini de engeller! Yani şekerli gıdalar tükettiğinizde doyduğunuzun farkına varmanız zorlaşır! Bunun size ne kadar zarar verdiğini anlıyorsunuz umarım.

Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Şu anda aşırı kilolu/obez iseniz, muhtemelen bu iki hormonla da zaten sorununuz vardır.

Neyse ki çözüm çok kolay. Yapmanız gereken ilk şey daha düşük karbonhidrat diyetine geçmenizdir. Sofra şekeri ve benzeri gıdaları diyetinizden hemen çıkarmalısınız.

Bu, kandaki insülin seviyesini düşürmenin en iyi yoludur.

Daha az karbonhidrat (özellikle şeker) tüketmek leptin direncinin bilinen diğer nedeni olan trigliseridi de azaltır.

Daha az karbonhidrat hem insülini düşürüp hem de leptin direncini artırıyorsa, o halde obeziteyle başa çıkmada da etkili olmalıdır. Yanılıyor muyum?

Yüksek miktarda karbonhidrat tüketmek size ciddi zararlar verebilir, çünkü insülin ve leptin direnci dahil obezitenin temel nedenlerini çözmek için bunun tam tersini yapmanız gerekmektedir.

Aksi takdirde artık yememeniz gerektiğini size anlatan hormonunuz çalışmıyor olacaktır.

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut
International Sports Nutritionist