Meyve Hakkında;

• Mevsimsel ve yerel ise meyveler öcü değildir.
• Günlük tüketiminizi en fazla bir porsiyon taze ve yerel mevsim meyveleri ile sınırlandırın – özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız.
• Tümü ile yendiğinde lif içerdiği için früktoz alımını bir nebze yavaşlatır.
• Çok daha az früktoz içeren meyveleri tercih edin!

Kabuğu daha fazla lif içerdiği için meyveyi bütün halde tüketin.
Sadece iyi yıkayın. Kim bilir yüzeyinde ne kadar kimyasal vardır?
Tahmini olarak, 2 gram früktoz bir çay kaşığı şekere denktir. Dikkatli olun!
Früktoz alımını ortadan kaldırarak veya en azında günlük 10 gramdan az bir seviye ile sınırlandırarak ağırlık kontrolünü ve sağlığınızı korumayı kolaylaştırabilirsiniz.
Hatta yapabilirseniz daha az bir orana düşürün.
Meyve Sizin için İyi Mi Kötü Mü?
Meyve bizim için faydalı olarak tanıtılır.

Doğada ve gıda endüstrisi tarafından bize sunulur.

Gerçekten bizim için faydalı mı yoksa meyveye karşı koyamıyor ve kendimiz için değil gıda endüstrisinin menfaatleri için mi tüketiyoruz?

Meyve ve Lif

Düşük miktarda früktoz ve yüksek miktarda lif içerenleri deneyin ve bunları tüketin.
Diyetisyenler dahil pek çok grup, kilo verme programları ve bazı öneriler sunanlar meyve dolu el arabasını çekmeye devam ediyor.
Meyveye karşı herhangi bir tavrım yok, hala meyvede pek çok fayda olduğuna inanıyorum. Ancak bana göre, günde BİR adet YEREL ve MEVSİMSEL meyve olmalı.
Evet meyveler belki rafine şekerden daha iyidir; ancak meyve hala problem çıkarabilecek kadar miktarda früktoza sahiptir. Bu da özellikle kilo vermeye çalışırken yağ yakımını azaltılabilen bir miktardır.

Aslında meyvenin sizi acıktıracağına inanıyorum. Kaçınız önünüzde bir salkım üzüm dururken, tek bir üzüm yiyebilir? Bunu bir çilekle deneyin. Bir elma bile sizi acıktırabilir. Bu da onların hangi amaçla yaratıldığı ile ilgilidir? Bir muz ve portakalda, bir çift elma, şeftali ve nektarinde 3 çay kaşığı şeker vardır.
Meyve doğal şeker kaynağıdır! Peki doğal her şey iyi midir? Mesela zehirli bir mantar türü de doğaldır!
Bu kadar basit.

Sorun şu ki, yılda 365 gün, günde 3 kez bazı şeker yapılarını alıyoruz ve metabolik sonuçları ile her gün neden kilo aldığımızı merak ediyoruz.
Günümüzdeki pek çok meyve, daha ince kabuğu ile yüksek şeker ve düşük lif içeriği, “sulu” olması adına bol su içeriği için “üretilmektedir”. Tüm bunlar, pazarlama, nakliye, raf ömrü ve kar amaçlı şeylerdir.

Pek çok meyve suyu, diğer asitli içecekler ile aynı şeker miktarına sahiptir.
Kendinizi kandırmayın!

Benim sorunum, bütün meyve yemeyle değildir. Bu meyveler, sıkılıyor, konsantre hale getiriliyor, kurutuluyor ve çeşitli gıda maddelerine katılıyor ve “doğal şeker” olarak pazarlanıyor. Bu ek işlemden geçirilmiş konsantre şeker ve düşük lif içeriği bana göre günümüz meyvelerinin farklı olduğu anlamına gelmektedir.
Meyve demeye bin şahit!

Ağacınızdan arka bahçenize düşmüş olan meyvenin 24-48 saat içerisinde çürüdüğünü; ancak süpermarketten almış olduğunuz “modern” meyvenin ise 10 gün üzerinde taze kaldığını hiç fark ettiniz mi?
Bu benim çocukluğumun meyvesi değildir.

Modern meyve üretimi, modern süpermarketler için gerekli miktarda ve süreklilik içerisinde üretim gerçekleştirmek için toprak yönetimini, çevre kontrolünü ve çeşitli kimyasalları içermektedir.
Bu hiç de “doğal” değil.

Şu anki meyve üretimi çeşitli seviyelerde kimyasallar da kullanmaktadır. Ticari işletmelerde toplandığında, dış kabuğu korumak için genelde kimyasallar ile kaplıdır. Daha sonra, oksijen bakımından zengin vakumlu depolama odalarına alınır ve sonrasında da 0 derecelik çekirdek ısısına kadar soğutulur. Bu işlem elbette meyveden meyveye ve yere göre değişiklik gösterir ancak bir işlem söz konusudur. Daha sonra meyve soğuk odalarda depolanır ve gerektiği şekilde dağıtımı yapılır.
Çoğu meyve sofralarımıza ulaşmadan önce aylar boyunca depolanmaktadır.
Öğünlerimizde şeker ve früktozdan kaçınmanın neredeyse imkânsız olduğunu unutmayın. Esas mesele, bunun nerede bulunduğunun, ne olduğunun farkına varmak ve uzun vadede asgari düzeye indirmektir.

Yerel çiftçilik topluluğunuzu destekleyin ve yerel, mevsimine özgü ve taze meyveler alın.
Sevgi ve Sağlık ile Kalın,

Sencer Bulut
International Sports Nutritionist & Health Coach
Certified Banting Coach – The Noakes Foundation