NE YAZIK Kİ tüketiyorsanız

Omega 3 düzeyiniz düşük ve/veya vücudunuzda mikropsuz iltihap (tıp dilindeki adı ile “inflamasyon”) başlamış olabilir.

Yağ asidi nedir?

Yağ asitleri, uzun zincirli karbon atomlarından meydana gelen moleküller olup, en bilinenleri Omega 3, Omega 6, tekli doymamış, doymuş ve trans-yağ asitleridir.

Omega 3 kaynakları nelerdir?

İnsan vücudunda yapılamadığından muhakkak dışarıdan alınması gereken ve ALA, EPA ve DHA olmak üzere üç farklı türü bulunan Omega-3’ün en önemli kaynağı yağlı balıklardır. Diğer deniz mahsullerinde de bulunan Omega 3, kahverengi deniz yosunlarında da göz ardı edilemeyecek kadar bulunmaktadır.

Yeterli Omega 3 alımının en iyi göstergesi nedir?

Kalp dostu Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın alyuvarlarda yeterli miktarda olup olmadığı kan testi ile belirlenebilmektedir.

İnflamasyon nedir?

Damarların iç duvarını döşeyen endotelin sağlıklı olmasını ve tüm organlardaki hücrelerin duvar bütünlüğünü sağlayan Omega-3’lerdir. Anti-inflamatuvar etki gösteren bu koruyucu yağ asitlerinin azalması ani kalp krizi, ritim bozuklukları, damar sertliği ve buna bağlı beyin-damar rahatsızlıkları ile erken bunama, Alzheimer gibi nörodenjenaratif hastalıklara, depresyona, entelektüel kapasitede azalma, dikkat/görme bozukluğu(sarı nokta), hiperaktivite ve bazı kanser türlerine zemin hazırlar. Bunların tümünün altında inflamatuvar süreçlerinin yattığı bilinmektedir.

Hamilelikte yetersiz olmasının ise erken doğum ve bebekte zeka geriliğine yol açabileceğine dair şüpheler vardır.

Çok önemli bir anti-anflamatuvar olan Omega 3 olan hayatımızın bir vazgeçilmezidir.

Vervella, 100% kahverengi deniz yosunundan oluşur ve mükemmel bir dengede Omega 3 üçerir. Bu, ürünün birçok faydasından yalnızca biridir.

Detaylı bilgi için; www.vervella.com

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut
International Sport Nutritionist & Health Coach

Certified Banting Coach – The Noakes Foundation