Omega-3 ve D Vitamini eksikliği hayatımızdaki en önemli ve gizli sağlık problemlerindendir.

Vücudunuzdaki Omega-3 eksikliği kireçlenme, astım ve psikolojik bozukluklar gibi sayısız enflamatuvar durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu eksiklik aynı zamanda kanser ve kalp hastalıklarının oluşma riskini de arttırdığı düşünülür.

Doktorunuz Omega-3 eksikliğiniz olduğunu söylüyor ise bunu ciddiye almalısınız çünkü bu durum Omega-6 ve Omega-3 oranlarının denge durumundan çıkmasına ve genel olarak enflamasyon düzeylerinizin artmasına neden olabilir, keza bu denge çok önemlidir.

Bugün şehir yaşamındaki insanların ortalama Omega-6 ve Omega-3 oranı ortalama 15:1 olarak görülmektedir. Bunu atalarımızın oranları ile karşılaştıracak olur isek, oranları 1:1’dir. Aradaki bu büyük fark beslenme bozukluğumuzun bir ispatı niteliğindedir.

Omega-3 yağ asitlerini yükseltme çabası, düşük karbonhidrat diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu program sizi daha fazla balık ve yeşillik yemeniz ve gerektiğinde Omega-3 takviyesi almanız için cesaretlendirir. Bu ölçüler kilo vermenize yardımcı olacak ve sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirecektir.

Siz pek fark etmeseniz de vücudunuzun diğer bir eksikliği D vitaminidir. Güneşe maruz kalmanın şeytanlaştırıldığı günümüzde güneş fobisinin güncel mantrası, insanların ya tamamen güneşten kaçınmalarına ya da ne zaman güneşe maruz kaldıklarında güneş kremlerine hücum etmelerine sebep olmuştur.

D vitamini eksikliğinin depresyon, göğüs kanserine karşı hassasiyet artışı, kilo alma ve insülin direncinde artışa sebep olduğu gözlenmektedir. Sonuç olarak vücudunuzdaki pek çok gerekli sürecin D vitaminine bir ölçüde bağlı olduğunu unutmayın.

Ne yapmalı?

  1. Sofra şekeri zehirdir. Kendisini veya içerdiği ürünlerden uzak durun.
  2. Balık yiyin!
  3. Ceviz, fındık ve badem yiyin!
  4. Ispanak yiyin!
  5. Uygun saatlerde güneşlenin!
  6. Eksiklik halinde doktorunuza danışarak Omega-3 ve D Vitamini takviyesi alın!
  7. Deniz yosunlarını tüketmeyi aklınızdan çıkarmayın! Kahverengi ve yeşil deniz yosunlarının sağılığınız için faydalı olduğunu unutmayın!

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut