Günümüzde besin olarak önümüzde sunulan gıdalar ne yazık ki Omega-6 yağ asitlerini içermektedir. Başka bir yandan da Omega-3 yağ asitlerinin tüketimi azalmıştır. Bu iki yağ asidi arasındaki olması gereken oran 1:1 iken bugün yapılan ölçümlerde görmekteyiz ki bu oran 1:10 – 1:15 arasındadır. Bu kötüdür!

Beynimiz için Omega-3 yağ asitleri hayati önem taşır. Beyin dokularımızın yaklaşık yüzde 25 ini oluşturan bu yağ asitleri ne yazık ki gerekli miktarda alınmadığında yerleri Omega-6 ile dolmaktadır.

Omega-6 ile dolu zarlar katı ve yavaştır. Daha az sıvının geçmesine izin veren kısmi olarak tıkanmış borular gibi hareket ederler. Günümüzde pek çok bilim insanı yüksek miktarda Omage-6 yüklü olan zarların, damarlarımızı tıkayan dejeneratif kalp ve sinir hastalıklarının ana sebeplerinden biri olduğunu düşünmektedir.

Omega-3’ler esnek ve etkin bir yapıya sahip yağ asitleridir. Aynı zamanda kırılgandırlar ve Omega-3 içeren besinler üreticilerin uzun raf ömrü sevdası açısından pek teşvik edici değillerdir. Bu sebeple bazı gıda firmaları bozulmayı önlemek veya geciktirmek için, Omega-3 yerine daha dayanıklı (buradaki dayanıklı negatif anlam taşır elbette!) yağlar kullanarak üretim yaparlar. Kullandıkları süreçlerin bir tanesi de yağ asitlerini hidrojenize etmektir. (örnek: Trans yağlar) Bu tip ürünleri tüketmemeniz sağlığınız için çok önemlidir. Ben bu tip yağlar motor yağlarıdır.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri hücre zarımızda bir park yeri edinebilmek için rekabet halindedirler. Eğer diyetinizde Omega-3 alımınıza dikkat ediyorsanız bile, Omega-6 içeren besinleri de azaltmanız gerekmektedir. Omega-3 seviyenizi olması gereken sınırlara taşımak için güvenilir bir takviye edici gıdaya başvurabilirsiniz.

Omega-3 düzeylerinizi iyileştirmeniz için size balık, yeşil yapraklı sebzeler, kahverengi deniz yosunları tüketmenizi öneririm. Buna rağmen istenilen seviyeye ulaşılmadığında doktorunuza danışarak eksikliğinize göre günde 1-2 gram takviye işinizi görecektir.

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut
International Sports Nutritionist