Evet, spor yaparak kilo veremezsiniz derken şunun altını çizmek istiyorum. Spor yapmanız sağlığınız için çok önemlidir ve doğru bir beslenme programı ile birleşince fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bugün insanlara sorduğumda, spora gitme sebeplerinin genelde kilo vermek olduğunu görmekteyim. Yediklerini yakacaklarını düşünerek, hem vicdan azabından kurtulmak hem de yedikleri yanlarına kar kalacakmış gibi bir inanış var. Bu inanış nereden geldi? Kim söyledi? İnanın bilmiyorum.

Spor yapmanızın sağlığınıza olumlu etkileri tartışılamaz. Düzenli spor, kan şekerinizin dengelenmesine ve kaslarınızdaki insülin duyarlılığını güçlendirmenize yardımcı olur.

Benim sürekli üzerinde durduğum nokta ise, alınan her kalorinin aynı olmadığıdır. Yani, bazı kaloriler vardır ki bunlar sofra şekeri ve türevlerinden gelir ve bunları öyle koşu bandında koşarak, yürüyerek yakamazsınız.

Bunun sebeplerinden biri içerdikleri mısır şurubundan elde edilen fruktoz, vücudunuzda glükoz gibi muamele görmez. Direk karaciğere gönderilen bu fruktoz hemen yakabileceğiniz bir enerji kaynağı değildir. Bunu göz ardı etmeyin lütfen.

Bu zehrin(mısır şurubu) tabi ki size bir sürü hediyesi olacaktır,

  • Insülin direnci
  • Leptin Direnci
  • Ürik Asit
  • Trigliserid
  • Karaciğer yağlanması gibi doktorunuzun yükselmesini istemediği bir sürü problem.

Diğer bir sebep ise (glükoz için konuşuyorum) aldığınız kalorinin tahmin ettiğinizden fazla, yaktığınızın da tahmin ettiğinizden az oluşudur. Hep verdiğim örnek gibi, adaya yüzebiliyorsanız, siz belki yakarsınız ama burada genel bir spor aktivite şiddetinden bahsediyoruz. Elbette ki profesyonel sporcular gün içinde sizden çok daha fazla kalori harcadıkları için, yemek yerken biraz daha cüretkâr davranabilirler.  (Bugün profesyonel sporcuların beslenmelerine bakarsanız onlarda sofra şekerinin kendilerine zarar verdiklerini bilip, sofra şekeri içermeyen gıdalardan enerji sağlamaktadırlar.)

Spor yaparken, dikkat etmenizi istediğim diğer bir husus, öncesi ve sonrası illa bir şey yemek zorunda olmadığınızdır. Hiç merak etmeyin, yapacağınız 1 saat maksimum 2 saat spor için acil yakıt takviyesine ihtiyacınız yok. Doğru bir beslenme düzeniniz var ise, sporunuzu sağlık için yapın ve beslenme düzeninize devam edin.

“Vücudunuzun tek enerji kaynağı karbonhidratlardır!”

HAYIR değil.

Vücudunuzun enerji kaynaklarından biri karbonhidratlardır. Yağlar da vücudunuzun enerji kaynaklarından biridir ve yandığında karbonhidratlara göre çok daha verimli bir destek sağlar. Gün içinde harcadığınız enerjiyi karbonhidratlara göre yağlardan sağlamanız hem sizi daha sağlıklı hem de daha dinç kılar. Burada bir dengeden bahsediyorum. Mutlaka vücudunuz ihtiyaç halinde karbonhidratları enerji olarak kullanacaktır! Peki, siz sürekli karbonhidrat tüketerek bu depoların boşalmasına izin vermezseniz taşıdığınız fazla yağları nasıl yakacaksınız? Veya diğer bir değiş ile pankreasınızı sürekli insülin salgılamaya mecbur bıraktığınız için vücudunuz birer karbonhidrat bağımlısı haline gelecek.

Peki, sonunda ne mi olacak:

  • Tekrar tekrar acıkacaksınız!
  • Yemek yedikten sonra bir ağırlık çökecek!
  • Su içsem yarıyor diyeceksiniz!
  • Spor yapıp istediğiniz sonucu alamayacaksınız!
  • Ve pazartesi diyete başlıyorum diyeceksiniz!

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut