Bana sık sık gelen sorulardan biri de tatlandırıcıların kilo alıp aldırmadıklarıdır. Cevabım kısmen evet kısmen hayırdır. Çünkü tatlandırıcı kelimesi tek bir maddeyi işaret etmez. Yani birçok maddenin bugünlerde tatlandırıcı ailesi altında satıldığını görüyoruz. Şeker gibi kan şekerini yükseltmediklerini iddia etseler de bazı türleri aynı şekilde diyetinizi sabote edebilir.

İçeceklerinizdeki şekeri tatlandırıcılar ile değiştirmenizi engelleyecek çokta fazla diyetsel sebep yoktur. Fakat bu tatlandırıcıların sağlıklı olduklarını düşünmemekteyim. Her ne kadar şekerin insülin seviyenizdeki artışa sebep olmasına karşı tatlandırıcılar masum gözükseler de bazıları hakkında ciddi problemlere yol açabileceği doktorlar tarafından düşünülmektedir.

Yani bu noktada amaç sağlıklı bir yaşam ise cevabım tatlandırıcılara da hayır olacaktır. Ben tatlandırıcıları sevmem. Bu sebeple onları şekerden kurtulmak için bir süre kullanacaksanız siz bilirsiniz.

Günümüzde pek çok tatlandırıcının içinde aspartam ve sukraloz gibi yapay yollar ile üretilmiş karışımlar olduğunu ve bunları düzenli olarak kullanmamanız gerektiğinin farkında olun. Pek çok araştırma onları da şeker gibi zehir olarak adlandıracak kadar ileriye gitmiştir. Eğer bir şüpheniz var ise en sevdiğiniz tatlandırıcının adını arama motorlarında araştırın ve bilimsel makale var ise okuyun. (evet, biliyorum arama motorlarından sağlık tavsiyesi alınmaz ama bilimsel bazı yayınlara ulaşabilirsiniz.)

Ya da doktorunuza sorun çünkü mutlaka bu konu ile ilgili sizden önce birçok makale okumuş olabilir ve sizi doğru yönlendirebilir.

Esas amacınız diyetinizdeki sofra şekerini tamamen hayatınızdan çıkarmaktır. Şeker içeren her şey vücudunuzdaki sistemi kötü yönde etkileyerek size sayısız zarar verecektir. Yağ yakımınızı da ışık hızı ile durduracak ve yağ depolamanıza sebep olacaktır.

Şekerden kurtulma sürecinizde yapay tatlandırıcılar yerine belki bir süre doğal tatlandırıcıları deneyebilirsiniz derler. İşin açıkçası ben doğal dediklerinin ne kadar doğal olduğu hakkında da şüphelerim var.

Diyelim ki doğallar! Sizce doğal olan her şey faydalı mıdır?

Bence değildir. Mantar var doğal sizi öldürebilir! Mantar var doğal sizi besler, diyetinize destek olur. Dolayısı ile bugünlerde doğal kelimesi anlamının çok ötesinde bir reklam malzemesi olarak kullanılmakta diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, ben hepsine karşıyım. Yediğiniz veya içtiğiniz bir gıdanın sonradan ekleme metodu ile tatlandırmak bana doğru gelmiyor.

 

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,
Sencer Bulut